ДИГИТАЛНА ПИСМЕНОСТ ЗА ДИГИТАЛНУ БЕЗБЕДНОСТ

Дана 06.02.2018. године, у Научно технолошком парку у Београду, обележен је Међународни дан безбедности на интернету под слоганом "Креирај, повежи и подели: Бољи интернет почиње са тобом." На конференцији поводом Дана безбедног интернета Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, честитала је награђеним наставницима на конкурсу "Дигитални час" на ком је учествовала наставница технике и технологије, Ивана Поповић са радом "Едуардо нас учи да возимо безбедно" који је реализовала са ученицима петог разреда у Шарбановцу и освојила трећу награду. Свим награђеним наставницима овом приликом свечано су уручене дипломе. Државни секретар је поручила да је њихов допринос кључан у комплексном процесу развоја дигиталне културе свих генерација. Министарство такође већ две године за редом спроводи школску кампању за паметно и безбедно коришћење дигиталних технологија, ИТ караван који је до сада обухватио преко 10000 ђака, а ове године биће посвећен и родитељима. У оквиру кампање промовише се и Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, који је за годину дана од оснивања имао преко 4000 позива. На конференцији је говорила и државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Анамарија Вичек, која јe истакла да Министарство системски и дугорочно утиче на формирање дигиталне културе младих, као и на њихов безбедносни статус у онлајн окружењу. Специјални гост конференције, представник Уницефа Србија Мишел Сен-Ло рекао је да је потребно да прописи и механизми за безбедност деце на интернету буду потпуно операционализовани, нарочито када се ради о чувању приватности и идентитета деце онлајн. "Уницеф је као и увек, спреман да пружи подршку, како би сва деца искористила могућности дигиталног доба и била опремљена адекватним вештинама да ефикасно и безбедно учествују у друштвеном, цивилном, економском и политичком животу", истакао је Сен-Ло. Oвом приликом одржане су и две панел дискусије: "Дигитална писменост за дигиталну безбедност" и "Институционални и цивилни одговор на угрожавање безбедности деце на интернету", у којима су учествовали представници образовног и здравственог сектора, Министарства унутрашњих послова, невладиних организација "Save the Children" и Уницеф, представници Националног контакт центра за безбедност деце на интернету, као и Игор Јурић, оснивач Фондације Тијана Јурић.